Významná časť bylín obsahuje protizápalové látky. Fytoterapeutka Zsuzsa Lopes-Szabó vybrala podľa svojich odborných skúseností a výsledkov výskumu bylinky, ktoré sú najúčinnejšie.
Zmes pomáha liečiť zápalové ochorenia, môže byť použitá na zníženie symptómov a urýchlenie hojenia.
Harmančekovú čajovú zmes je možné použiť ako doplnok k liečbe akútnych problémov.
Vnútorne odporúčané pre všetky typy zápalov (uvedených bez úplnosti): bolesť hrdla, maternice a pošvy, artritída, zápal prínosových dutín, čriev, močového mechúra, tendonitídy, pečene, mandlí, prostaty, kolitídy, prechladnutia a ďalšie, tiež v prípade bolestí hlavy. Tiež pri kašli, angíne a tonzilitíde, stomatitíde vo forme oplachovania a kloktania. Vďaka svojmu výraznému obsahu silíc je vhodný aj na vdýchnutie pri bolestiach hrdla a tonzilitíde. Pretože väčšina chorôb je zápalového pôvodu, pacient ťaží z priaznivých účinkov harmančekovej čajovej zmesi v mnohých oblastiach, napr. aj na problémy s kĺbmi, sklerózu multiplex, zväčšenie prostaty alebo Crohnovu chorobu.
Navonok má hojivý účinok na rany, používa sa ako obklad na modriny a ako čistiaci prostriedok na iné rany. Upokojujúci účinok vo vode do kúpeľa.
Aké sú jeho zložky?
harmančekové kvetenstvo 40%, orechový list, kopijovitý plantain, nechtík, lopúch, výhonok z rebríčka.
Ako to urobím?
1 polievkovú lyžicu (3 g) čajových lístkov povarte s 2,5 dl vody, po 15 minútach prefiltrujte. Nepoužívajte kovový filter.
Kedy by som mal konzumovať?
Konzumujte medzi jedlami, najlepšie bez dochucovania. V prípade známeho zápalu pite čajovú zmes s 1-3 šálkami denne, medzi jedlami, kým príznaky nezmiznú. Dospelí ho môžu konzumovať neobmedzene. Odporúča sa na prevenciu s 2-3 šálkami týždenne. Môžu byť tiež použité na vdýchnutie, kloktanie, obklady a čistiace prostriedky. Možno pridať aj do vody do kúpeľa.
Ako dlho môžem piť?
Medzi jedlami užívajte 1-3 šálky denne podľa potreby, kým príznaky nezmiznú.
Existujú nejaké kontraindikácie?
Neodporúča sa pre deti do 6 rokov. Počas tehotenstva a laktácie by sa nemala prekročiť denná dávka jedného pohára, môže sa konzumovať nepretržite maximálne 2 týždne, po ktorých by mala byť prestávka 2 týždne.
O prísadách:
Jednou z našich najznámejších a najúčinnejších byliniek je harmanček. Pri bolestiach hrdla sa odporúča vnútorne a na vdýchnutie, pri zápaloch očí ako obklad a čistiaci prostriedok, pri všetkých druhoch zápalov sa však môže použiť vo forme zdroja čaju. Znížený ekzém, podráždenie pokožky, upokojujúci účinok na pokožku. Pri tráviacich ťažkostiach by sa čaj mal užívať vnútorne medzi jedlami.
Orechový list je vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam čistiacim krv jednou z najúčinnejších bylín na zápal mandlí, zápal maternice, vredové rany, vyrážky a inú dermatitídu. Ako čistiaci prostriedok je veľkým pomocníkom pri liečbe vredov na nohách spôsobených cukrovkou.
Oštep plantain sa kvôli svojim protizápalovým vlastnostiam používa hlavne na bolesť v krku a zápal priedušiek. Dusený surový list a čaj sú účinné pri hojení rán.
Vďaka svojim protizápalovým, antibakteriálnym, fungicídnym a antivírusovým vlastnostiam je nechtík účinný na liečbu všetkých druhov rán a zápalov.
V ľudovom liečiteľstve sa používa zvonka na popáleniny a vnútorne na zníženie zápalu.
Vďaka antibakteriálnemu účinku na malý lopúch ho možno použiť pri bolestiach hrdla, črevných zápaloch, hojení vredov v ústach a pre sťahujúci účinok pri hnačke. Vďaka obsahu tanínu zmierňuje zápaly pokožky a slizníc. Môže byť použitý zvonka aj zvnútra.
Rebríček pôsobí protizápalovo, napr. odporúča sa pri vaginitíde a zápale maternice. Má antibakteriálny účinok. Používa sa na hojenie rán, zvonka na liečbu modrín a drobných poranení. Používa sa aj na antipyretiká, hemostázu (napr. Krvácajúce hemoroidy) a má mierny antihypertenzívny účinok. Znižuje alergie a má antispazmodický účinok.
Hmotnosť: 50g
Nový komentár