Jód má zvláštnu úlohu pri udržiavaní normálnych metabolických procesov tela. Veľmi malé množstvo potrebné na tento účel - 0,1 mg denne - je zriedka dostupné, a preto môže byť nepriamym zdrojom širokého spektra chorôb.
Ovplyvňuje to napr. homeostáza vápnika v tele. V jeho prítomnosti sa zvyšuje kalcifikácia v kostiach. Pomáha vylučovať kyselinu močovú, soli ťažkých kovov (olovo, ortuť atď.) Ako jedy.
Najstarší známy a starostlivo študovaný účinok jódu na štítnu žľazu a priaznivé výsledky dosiahnuté pri liečbe strumy.
Struma s nedostatkom jódu je v Maďarsku bežnou chorobou, ktorá postihuje nielen deti, ale aj dospelých. Kvôli svojim následkom ide niekedy o závažný klinický problém, ako sú srdcové ťažkosti, kýla, chrumkavosť, znížené duševné schopnosti, nedoslýchavosť, poruchy reči, spomalený fyzický vývoj. U rozvinutej strumy sa dávkovanie a ďalšie liečenie jodaquou určuje klinickým vyšetrením. Uvedené príznaky a javy sa však môžu vyskytnúť aj bez dospelého strumy, čomu sa dá zabrániť podaním jódu.
Posledné výskumy naznačujú, že miernejšie následky nedostatku jódu zahŕňajú zníženie mentálnej kapacity a tým predĺženie reakčného času. Liečivá voda obsahuje okrem jódu aj bróm a lítium, takže je obzvlášť vhodná na udržanie zdravého fungovania nervových procesov. Poruchy tvorby spermií sú tiež veľmi časté v prípade nedostatku jódu, takže o deficite jódu by sa malo vždy uvažovať najskôr u neplodných rodičov. Ak dávkovanie jodaqua nefunguje, je potrebné lekárske vyšetrenie.
Uvedeným zdravotným problémom je možné zabrániť, dokonca aj normálny fyzický a duševný vývoj a rovnováha tela je zabezpečená pomocou nasledujúceho dávkovania:
? dvoma kávovými lyžičkami denne na prevenciu strumy u tehotných a dojčiacich matiek a na zabezpečenie normálneho vývoja plodu
? od jedného do desiatich rokov každé dva dni, nad desať rokov - tiež pre dospelých - odporúča sa jedna kávová lyžička denne.
V oblastiach s nedostatkom jódu (Jászság, stredná Trans-Tisza, s výnimkou niektorých osád pozdĺž Dunaja a v Zadunajsku) nemôže iodaqua chýbať v domácnosti.
Môže sa tiež veľmi efektívne použiť pri liečbe niektorých chorôb. Vzhľadom na to, že sa v tomto prípade používa vo vyšších dávkach, jeho použitie na tento účel sa v odôvodnených prípadoch neodporúča deťom a dospelým a vyhnúť sa dlhodobému dávkovaniu.
Patria sem: pretrvávajúca tvrdohlavá bronchitída ako expektorans alebo mučivý suchý kašeľ s 5 - 10 polievkovými lyžicami denne. Pri bolestiach hrdla a zápaloch v ústach pomáha kloktanie a oplachovanie kyselinou jódovou.
Na aterosklerózu a hypertenziu s 3 x 1 polievkovou lyžicou spolu s ďalšími lekársky predpísanými liekmi a kontrolami.
Po pridaní sa odporúča použiť 3-5-násobné riedenie s vodou alebo mliekom na zníženie slanej chuti.
Jód sa väčšinou koncentruje v štítnej žľaze, takže ak je vo vzduchu, pitnej vode alebo v potravinách rádioaktívny jód, ktorý sa s ním dostane do tela, môže tento orgán zničiť alebo spôsobiť rakovinu z dlhodobého hľadiska. To bol prípad černobyľskej katastrofy, keď rádioaktívny jód cestoval vzduchom stovky kilometrov. V najviac infikovaných oblastiach, „kontrolóra metabolických procesov“, dosahuje výskyt rakoviny štítnej žľazy stonásobok výskytu normálneho ochorenia.
V takom prípade je možné zabrániť vstupu rádioaktívneho jódu do tela nasýtením tela jódom bez žiarenia (uloženým v pivnici). Stačí na to pár lyžičiek liečivej vody denne. Rádioaktívny jód, ktorý sa následne pridá, už orgány nemôžu absorbovať, rýchlo sa vylučuje močom. V takom prípade platí zásada „plného valca“, pretože už nemôže prijať viac tekutín.
Biologicky mimoriadne cenná slaná voda obsahuje 19 g soli na liter. Jeho liečivý účinok nemožno nahradiť továrenskými prípravkami a inými liekmi z lekárne. Voda je totiž morského pôvodu, obsahuje koncentrované prvky z jej živého sveta, ktoré sú tiež tvorcami a biokatalyzátormi ľudského tela.
Podporili to aj porovnávacie klinické štúdie v 50. rokoch. Liečivý účinok vody nesúvisí iba s jej vysokým obsahom jódu. Priaznivý pomer mikroelementov a makroprvkov v ňom pomáha na jednej strane lepšej integrácii jódu do tela a na druhej strane aktivácii jeho hormonálneho a enzýmového systému.
Konzumácia jodaqua v oblastiach s nedostatkom jódu sa odporúča všetkým členom rodiny.
Liečivá voda je úplne neškodná aj v prípade pretrvávajúceho desaťnásobného predávkovania.
V nasledujúcej tabuľke je uvedená denná potreba jódu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre rôzne vekové skupiny:
Vek: Potreba jódu (mikrogramy)
Do 12 mesiacov: 50 mcg
Do 6 rokov: 90 mcg
7-12 rokov: 120 mcg
Viac ako 13 rokov: 150 mcg
pre tehotné a dojčiace matky: 200 mcg
Nový komentár